51 - Châteaux de la Loire

27. března 2011 v 21:57 | Zuzumon
Dneska jsem se koukla z okna zjistila jsem, že lije jako z konve - opravdu hodně. Obloha je šedivá a těžko říct, kdy přestane deštění :) (přešlo relativně brzo) Nicméně jsem si všimla, že některé stromečky přes noc zezelenaly :D Usoudila jsem, že jsme měli včera fakt štěstí, že bylo tak krásné počasí, poněvadž jsme konečně navštívili zámky Loiry a bylo krásné.


Jeli jsme na výlet od asociace Erasmus, takže jsme byli mezinárodní autobus a výlet nás vyšel na 25 ojro a pak ještě pár drobných za pohledy, které vám asi ukážu až se vrátím :D (jsou moc hezké, tak si z nich asi udělám výzdobu).. Sraz byl v 7:45 na parkovišti před menzou a vyrážet se mělo v osm, ale známe francouze, španěly a ostatní jižní národy, takže se vyjíždělo tak o čtvrt hodiny později. Což ale nikomu nevadilo, všichni se těšili na zámky. Cestu jsme víceméně prospali a na Amboise jsme dorazily asi za hodinku a půl. Sraz u autobusu byl vyhlášen na čtvrt na dvě, pak se šlo společně k zámku, kde jsme měli dostat lístky.

Čekaly jsme, co se bude dít, jak bude vypadat prohlídka, ale ze začátku to bylo trošku chaotické. Vzaly jsme si francouzského průvodce a pak jsme s překvapením zjistily, že mají i české průvodce, tak jsme se zaradovaly (viď, Niki? :))... Prohlídky tady fungují úplně jinak. Budovy jsou volně přístupné, neměli jsme společného průvodce a mohli jsme si tedy budovy projít sami. Uvnitř se smělo fotit a přístupná byla budova zámku, malá kaplička a zahrada. Stačilo mi tam jenom stát a najednou na mě úplně dýchla francouzská historie. Opravdu to z toho místa bylo cítit a bylo to báječné.

Někdo mi říkal, že zámky uvnitř nejsou nic moc, ale to mi vůbec nepřišlo... To vlastně uvidíte na fotkách, protože se všude smí fotit, což je moc fajn. Zahradník se v místních zahradách skutečně vyřádí. Jen tak pro zajímavost.. František I. pozval Leonarda da Vinci do Amboise, kde strávil poslední tři roky svého života. Leonardo umřel 2. května 1519 na zámečku Cloux a na své přání byl pochován na zámku Amboise.

Udělali jsme si piknik na trávě před zámkem, prošli kousek městečka, podél řeky, trochu si odpočali a vyrazili jsme zpátky do autobusu vstříc k zámku Chenonceau, který je postavený částečně nad řekou a říká se mu zámek Dam. Pobývaly v něm Diana de Poitiers, Kateřina Medicejská, Louise Lotrinská, Louise Dupin, Marguerite Pelouze a Simone Menier. Snad v každé místnosti měli nádherné vázy s čerstvými květinami a nejzajímavější místa mi přišla kuchyně a temný pokoj Luise Lotrinské. Zámek obklopují obrovské zahrady, lesy a celkem malý roztomilý labyrint. Měli jsme jenom dvě hodiny, abychom to celé prošli a to byla relativně honička.. Samotný zámek má tři patra, sice nejsou přístupné všechny místnosti, ale i tak je tam toho k vidění víc než dost. Fotky jsou rozmazané, protože se nesmělo fotit s bleskem, přesto se některé fotky docela vyvedly :)

Mimo jiné padly hlášky jako "čupřina." No není to slovo srandovní samo o sobě? Na to jsme se bavili o tremčanských párcích s fazulou, až z toho vznikly čupřinské párky s fazulou... :D Smíchem jsme probudily půlku autobusu.. Stane se.

Jsme drsné.... vždycky něco kupujeme, píšeme si výdaje za společné nákupy a když se konečně rozhodneme v tom udělat pořádek, tak zjistíme, že si dlužíme stejně, takže je všechno v pořádku... Co víc si přát? :D Protože jsme usoudily, že máme moc peněz, pustily jsme se do kupování si "suvenýrů" z Francie.. :D A tak máme své první francouzské šátky.. Juchuchůůůůůů! Neboť odjet z Francie bez šátku by byl hřích...

A kdyby nám amíci neřekli, že se mění čas.... :D (tak nestihneme jít nakoupit do carrefouru... resp. by tou dobou by byl nejspíš zavřenej :D)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bee457 bee457 | 28. března 2011 v 9:54 | Reagovat

Zuzáčku, povedlo se vám počasí, což bylo skvělé. Musím říct, že na Žlebech už nebudeš mít skoro, co obdivovat, protože máme hodně podobné interiéry včetně kuchyně :D aj tak doufám, že letos doopravdy dorazíte ;)

2 zaori zaori | 28. března 2011 v 14:57 | Reagovat

Hihi, to tedy.. :D jujky, co se dá dělat :D budu tedy vzpomínat na Chenonceau.. :) a .. taky doufam :))

3 Ivie Ivie | E-mail | 2. dubna 2011 v 21:40 | Reagovat

Zuzumon, fotky jsou užasné. Já chci na zámky na Loiře!! :D
A letos ty Žleby doufejme vyjdou;)

4 zaori zaori | 2. dubna 2011 v 21:41 | Reagovat

díky.. :) hihi, tak přijeď :)
né doufejme... vyjdou! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama