85 - Lekce sklizně

5. srpna 2011 v 18:43 | Hunyx
S Niki jsme teď supervzdělané v oblasti sklizně :D Když jsme přijely do Breuilaufy, kluci čekali, až uschne obilí, aby ho mohli začít sklízet kombajnem (naštěstí jsme o to nepřišly! :))


Vidím Arthura, jak stojí v poli, a říkám si, co tam asi dělá. Šla jsem se za ním podívat a on mi vysvětlil, že kouše do obilí, aby zjistil, jestli "praskne", když do něj kousne. Zkrátka aby poznal, jestli už je suché nebo ne. Pak nasbírali s Jojem několik klasů, přinesli je ke stolu, vyndali z nich zrníčka a naházeli je do takového válečkovitého přístroje, který jim ukázal jakousi číslici, která ukazovala vlhkost. Když to bylo víc jak 14,5, tak nemohli začít sklízet.

Letos ve Francii moc nepršelo, takže měli strach, že úroda nebude zrovna dvakrát skvělá, ale v závěru zapršelo a byť nebylo obilí tolik, bylo kvalitní. Jenže když začala sklizeň, začalo pršet a to teda vůbec nebylo dobrý, protože zrníčka pak začaly klíčit (nebo co :)) a kvalita obilí klesla. Když je dobrá kvalita, prodává se za větší peníz než když je nekvalitní (potrava pro zvířata). Haha, kupodivu.

Vzhledem k tomu, že začalo svítit sluníčko, začala sklizeň ve čtvrtek odpoledne přímo před baráčkem a tak jsme pozorovaly, jak to vypadá. Jeden řídil kombajn a ten druhý traktor s přívěsem, kam dávali obilí, a vozili ho pak do sila vedle baráčku. Takže i když pak pracovali dál, viděly jsme je :)

Samozřejmě jsme nemohly odolat a naskočily jsme k Arthurovi do kombajnu, nechaly se povozit a koukaly jsme, jak kombajn baští. Další dny jsem občas skočila ke koťátku do traktoru a tak jsem se povozila a zjistila jsem, jak všechno umí a zná. A taky jsem zjistila, kde mají všechny pole, jak se opravuje kombajn a další užitečný věci. Taky jsem zjistila, že maj v traktoru super přehrávač, takže jsem se ještě trochu hudebně obohatila.. :)

Když někdo přijel do Breuilaufy, tak jsme se ho ptaly, co by chtěl vyřídit Jojovi a podobně. Všichni byli patrně dost překvapeni, že tam vidí dvě holky :D Někteří se asi i styděli a moc se s námi nechtěli vybavovat... :D A navíc náš přízvuk... :)

Vzhledem k tomu, že kluci často makali až do noci, vařily jsme jim a večeřely jsme skoro o půlnoci. To už medvědi skoro padli hladem :D

Taky jsme viděly stroj, který dělá "senové bobečky" :D A umíme vypnout .. ah, ani nevim, jak to pojmenovat, ale umíme to vypnout! :D (ale bacha, vypíná se to, až když se dosype všechno obilí... XD)

V pátek večer přijel se sklizní pomoct Basile a v sobotu dopoledne nám všechny kočičky odjely. Jeli na svatbu své tety Isabelle (u které jsme spali, když jsme byli na koncertě v Nantes). O tom, co a jak, vám povím v dalším článku... ;)


P.S. A abych nezapomněla... Pro ty, kteří to ještě neví... Už jsem doma! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | 11. září 2011 v 19:02 | Reagovat

Znalosti ohledně sklizně se ti budou hodit, až budeš pracovat pro nějakou firmu vyrábějící francouzský chleba nebo speciální mouku na francouzské crepes ;o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama